Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ograniczyć ryzyka prawne w kolejowym transporcie towarów do Ukrainy i na Nowym Jedwabnym Szlaku? 

24 września 2024 | Dodatki Jednodniowe | MICHAŁ ZIĘBA

Dla ewentualnej odpowiedzialności polskiego spedytora kluczowe znaczenie ma wybór przewoźnika. Istotne jest również określenie instrukcji załadunku, a także prawidłowe sporządzenie listu przewozowego.

radca prawny, partner zarządzający w HANTON Szalc Zięba & Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Branża transportu kolejowego towarów doznaje obecnie spowolnienia, spadek liczby przewozów odnotowywany jest w całej Europie. Wśród ekspertów panuje jednak silne przekonanie, że przejściowa bessa jest jedynie zapowiedzią „odbicia”, spodziewanego w 2025 r. – na co warto się przygotować również pod względem prawnym.

Odnotowane w 2024 r. spowolnienie na rynku przewozów towarowych ma bez wątpienia kilka przyczyn – obok spadku dynamiki wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej oraz obniżenia cen frachtu morskiego (jako głównego sposobu przewozu towarów z Dalekiego Wschodu) istotną rolę odgrywają też choćby ograniczenia w transporcie towarów z Ukrainy do UE. Te ostatnie są szczególnie mocno odczuwalne dla polskiego rynku.

Kumulacja negatywnych z punktu widzenia sektora kolejowego okoliczności powinna jednak wkrótce dobiec końca. Choćby w relacjach polityczno-gospodarczych z Ukrainą największy kryzys wydaje się być za nami, a przedsiębiorcy współpracujący po obu stronach granicy coraz lepiej odnajdują się w aktualnych uwarunkowaniach. Spodziewane w branży odbicie może zostać zmultiplikowane w kolejnych latach w przypadku rozpoczęcia procesu odbudowy Ukrainy.

Umowa SMGS

Transport przesyłek towarowych narodowymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12984

Wydanie: 12984

Spis treści
Zamów abonament